FREE–2020 MN Miss Basketball by the numbers

We have listed each of the top 40 girls and their High School, Conference, Section, Class, AAU team and Jr. All-Star rank-ENJOY!!!

Class A:

Taya Hakamaki: Cromwell-Wright HS/Class A Section 7/Polar League Conference

(Jr-All Star #71) AAU: Northern Lights

Shaily Hakamaki: Cromwell-Wright HS/Class A Section 7/Polar League Conference

(Jr-All Star #61) AAU: Northern Lights

Karley Motschenbacher: Park Christian HS/Class A Section 6 North/Pine to Prairie Conference South

(Jr-All Star #51) AAU: North Tartan

Kirstin Robbins: Heritage Christian HS/Class A Section 4/MN Classical Athletic Association Conference

AAU: MN Heat

Class AA:

Alyssa Ustby: Rochester Lourdes HS/Class AA Section 1/Hiawatha Valley Gold Conference

(Jr-All Star #2) AAU: Minnesota Fury

Mia Curtis: Minnehaha Academy HS/ Class AA Section 4/Independent Metro Athletic Conference

(Jr-All Star #25) AAU: Metro Stars

Gus Boyer: Waseca HS/ Class AA Section 2/Big South Conference

(Jr-All Star #33) AAU: Minnesota Stars

Victoria Peschel: Sauk Centre HS/ Class AA Section 6/West Central Conference

(Jr-All Star #47) AAU: MN Comets

Sam Pogatchnik: Proctor HS/ Class AA Section 7-SS2/Lake Superior Conference

(Jr-All Star #68) AAU: Northern Lights

Grace Kirk: Duluth Marshall HS/ Class AA Section 7-SS2/Lake Superior Conference

(Jr-All Star #24) AAU: Minnesota Stars

Paige Thompson: Hawley HS/ Class AA Section 8-North/Heart O Lakes Conference

(Jr-All Star #54) AAU: North Tartan

Ava Hill: Mesabi East HS/Class AA Section 7-SS2/Iron Range Conference

(Jr-All Star #29) AAU: North Tartan

Halle Jansen: Eden Valley-Watkins HS/ Class AA Section 3-North/Central Minnesota Conference

AAU: West Central United

Class AAA:

Ysareia Chevre: Simley HS/Class AAA Section 3/Metro East Conference

(Jr-All Star #10) AAU: Minnesota Fury

Tiwaah Danso: Simley HS/ Class AAA Section 3/Metro East Conference

(Jr-All Star #13) AAU: Metro Stars

Sydney Stensgard: Simley HS/ Class AAA Section 3/Metro East Conference

(Jr-All Star #17) AAU: Minnesota Fury

Anna Olson: Monticello HS/ Class AAA Section 5/Mississippi 8 Conference

(Jr-All Star #22) AAU: MN Comets

Ella Grove: Alexandria HS/ Class AAA Section 8/Central Lakes Conference

(Jr-All Star #42) AAU: Minnesota Fury

Sarah Conlon: Saint Peter HS/ Class AAA Section 2/Big South Conference

AAU: MN Rise

Kylie Nelson: Red Wing HS/ Class AAA Section 1/Big 9 Conference

(Jr-All Star #81) AAU: Minnesota Fury

Carla Meyer: Totino-Grace HS/ Class AAA Section 4/Northwest Suburban 2 Conference

(Jr-All Star #72) AAU: Minnesota Fury

Class AAAA:

Annie Guentzel: Lakeville South HS/Class AAAA Section 1/South Suburban Conference

(Jr-All Star #36) AAU: So-Minn Fury

Ella Janicki: White Bear Lake HS/Class AAAA Section 4/Suburban East Conference

(Jr-All Star #52) AAU: MN Heat

Carley West: Woodbury HS/Class AAAA Section 4/Suburban East Conference

(Jr-All Star #40) AAU: MN Suns

Nevaeh Moeschter: Cretin-Derham Hall HS/Class AAAA Section 4/Suburban East Conference

AAU: MN Suns

Lindsey Becher: Mounds View HS/Class AAAA Section 5/Suburban East Conference

(Jr-All Star #41) AAU: North Tartan

Taylor Janssen: Rosemount HS/Class AAAA Section 3/South Suburban Conference

(Jr-All Star #14) AAU: Minnesota Fury

Natalie Mazurek: Eden Prairie HS/Class AAAA Section 2/Lake Conference

(Jr-All Star #9) AAU: Minnesota Fury

Annika Stewart: Wayzata HS/Class AAAA Section 6/Lake Conference

(Jr-All Star #5) AAU: North Tartan

Zhane Thompson: Burnsville HS/Class AAAA Section 3/South Suburban Conference

(Jr-All Star #16) AAU: North Tartan

Lauren Frost: Park Center HS/Class AAAA Section 5/ Northwest Suburban 2 Conference

(Jr-All Star #11) AAU: Minnesota Fury

Abby Schulte: Maple Grove HS/Class AAAA Section 8/Northwest Suburban 1 Conference

(Jr-All Star #15) AAU: Minnesota Stars

Emily Russo: New Prague HS/Class AAAA Section 1/Wright County Conference

(Jr-All Star #20) AAU: Minnesota Stars

Nneka Obiazor: Eden Prairie HS/Class AAAA Section 2/Lake Conference

(Jr-All Star #12) AAU: Metro Stars

Molly Mogensen: Farmington HS/Class AAAA Section 1/South Suburban Conference

(Jr-All Star #8) AAU: Minnesota Fury

Liza Karlen: Stillwater HS/Class AAAA Section 4/Suburban East Conference

(Jr-All Star #4) AAU: Metro Stars

Mallory Brake: Hastings HS/Class AAAA Section 3/Metro East Conference

(Jr-All Star #7) AAU: North Tartan

Mackenzie Kramer: St. Michael-Albertville HS/Class AAAA Section 8/Lake Conference

(Jr-All Star #6) AAU: Minnesota Fury

Lauren Jensen: Lakeville North HS/Class AAAA Section 3/South Suburban Conference

(Jr-All Star #3) AAU: North Tartan

Paige Bueckers: Hopkins HS/Class AAAA Section 6/Lake Conference

(Jr-All Star #1) AAU: Metro Stars

Breakdown Facts:

Class:

A-4 Players

            Section:

                        Sec 4-1 Player

                        Sec 6-1 Player

                        Sec 7-2 Players

AA-9 Players

            Section:

                        Sec 1-1 Player

                        Sec 2-1 Player

                        Sec 3-1 Player

                        Sec 4-1 Player

                        Sec 6-1 Player

                        Sec 7-SS2-3 Players

                        Sec 8-1 Player

AAA-8 Players

            Section:

                        Sec 1-1 Player

                        Sec 2-1 Player

                        Sec-3-3 Players (Simley)

                        Sec 4-1 Player

                        Sec 5-1 Player

                        Sec 8-1 Player

AAAA-19 Players

            Section:

                        Sec 1-3 Players

                        Sec-2-2 Players

                        Sec-3-4 Players

                        Sec-4-4 Players

                        Sec-5-2 Players

                        Sec-6-2 Players

                        Sec-8-2 Players

AAU Breakdown:

Minnesota Fury: 12 Players

North Tartan: 8 Players

Metro Stars: 5 Players

Minnesota Stars: 4 Players

Northern Lights: 3 Players

MN Comets: 2 Players

MN Suns: 2 Players

MN Heat: 2 Players

MN Rise: 1 Player

West Central United: 1 Player

Previous

Next